Registruj se zdarma pro adresář kontaktů Přihlásit přes mojeID
Cestování v čase musíme dopilovat  

Cestování v čase musíme dopilovat

21.1.2012 | 08:00
Facebook Twitter Google

Stejně jako otázka vesmírného nekonečna, mimozemských civilizací, i cestování v čase patří mezi oblíbená témata. Čistě hypoteticky… lidé už vědí, že cestovat časem je za určitých podmínek možné. Jenže, jak toho docílit? A je to vůbec dobrý nápad?

Největším průkopníkem v otázce cestování časem se stal Albert Einstein, který pomocí speciální teorie relativity dokázal, že pokud se jakékoliv těleso přiblíží rychlosti světla, čas se pro něj z hlediska ostatních zpomalí. Což tedy logicky znamená, že se ocitne v budoucnosti. Podobného efektu se dá prý dosáhnout i v blízkosti černé díry (jenže s těmi jaksi ještě neumíme pracovat).

Problém je tu jediný, a to ten, že cesta do budoucnosti může být pouze jednosměrná, a tedy není možné vrátit se zpět. Cestování do minulosti prý snad ani není možné. Jenže, kdo ví, přirozené je přece, že co jde tam, jde i zpátky…

Vědci, kteří se stále dokola snaží tuto záhadu rozluštit, pořád narážejí na několik základních problémů, přes které vlak prostě nejede – nejzásadnějším z nich je časová smyčka, která se jim neustále plete do vzorců.

Také se shodují na tom, že měl-li by se sestrojit stroj času, potřebovali bychom na něj srovnatelné množství hmoty jako je množství hmoty Slunce.

Zkrátka, cestování v čase má mnoho úskalí. A teď si představte třeba takový časový paradox, oficiální termín, ke kterému by klidně také mohlo dojít. Nějaký chytrák by mohl cestovateli v čase zabránit, aby do ní odcestoval, a vytvořil by tak situaci, která nemá řešení. Anebo by se třeba stalo něco, co by zabránilo vzniku rodiny, rodu…

Taky vám z toho jde hlava kolem? Zkrátka, jen tak cestovat v čase asi není nic pro náš slabý, lidský mozek. Tedy alespoň zatím…


Další články

Zde je důvod, proč by muži neměli nosit svůj telefon v kapsách.

Zde je důvod, proč by muži neměli nosit svůj telefon v kapsách.

Mobilní telefony nosíme neustále s sebou a často si bez nich ani nedokážeme představit určité situace. Nová studie prokázala, že nošení telefonu v kapse u kalhot u mužů výrazně snižuje plodnost, proto by měli hlavně mladí uživatelé zbystřit.

23.6.2017 | 20:35
 
Které aplikace nejvíce vybíjí telefon?

Které aplikace nejvíce vybíjí telefon?

Přemýšleli jste někdy o tom, které aplikace jsou nejvíce zodpovědné za rychlý úbytek vaší baterie? Zjistili jsme, že největšími žrouty baterky jsou především sociální sítě a chatovací aplikace. Našli jsme vám top 5 aplikací, na které je potřeba dát si pozor.

17.6.2017 | 23:41
 


Poslat SMS