Registruj se zdarma pro adresář kontaktů Přihlásit přes mojeID
Cestování v čase musíme dopilovat  

Cestování v čase musíme dopilovat

21.1.2012 | 08:00
Facebook Twitter Google

Stejně jako otázka vesmírného nekonečna, mimozemských civilizací, i cestování v čase patří mezi oblíbená témata. Čistě hypoteticky… lidé už vědí, že cestovat časem je za určitých podmínek možné. Jenže, jak toho docílit? A je to vůbec dobrý nápad?

Největším průkopníkem v otázce cestování časem se stal Albert Einstein, který pomocí speciální teorie relativity dokázal, že pokud se jakékoliv těleso přiblíží rychlosti světla, čas se pro něj z hlediska ostatních zpomalí. Což tedy logicky znamená, že se ocitne v budoucnosti. Podobného efektu se dá prý dosáhnout i v blízkosti černé díry (jenže s těmi jaksi ještě neumíme pracovat).

Problém je tu jediný, a to ten, že cesta do budoucnosti může být pouze jednosměrná, a tedy není možné vrátit se zpět. Cestování do minulosti prý snad ani není možné. Jenže, kdo ví, přirozené je přece, že co jde tam, jde i zpátky…

Vědci, kteří se stále dokola snaží tuto záhadu rozluštit, pořád narážejí na několik základních problémů, přes které vlak prostě nejede – nejzásadnějším z nich je časová smyčka, která se jim neustále plete do vzorců.

Také se shodují na tom, že měl-li by se sestrojit stroj času, potřebovali bychom na něj srovnatelné množství hmoty jako je množství hmoty Slunce.

Zkrátka, cestování v čase má mnoho úskalí. A teď si představte třeba takový časový paradox, oficiální termín, ke kterému by klidně také mohlo dojít. Nějaký chytrák by mohl cestovateli v čase zabránit, aby do ní odcestoval, a vytvořil by tak situaci, která nemá řešení. Anebo by se třeba stalo něco, co by zabránilo vzniku rodiny, rodu…

Taky vám z toho jde hlava kolem? Zkrátka, jen tak cestovat v čase asi není nic pro náš slabý, lidský mozek. Tedy alespoň zatím…


Další články

Apple představil nový iPhone, jaký je?

Apple představil nový iPhone, jaký je?

Na počest desetiletého výročí společnosti Apple, se společnost včera rozhodla uvést na trh nový iPhone. V dnešním článku se podíváme na to, co vše v sobě tenhle nadupaný telefon skrývá.

13.9.2017 | 21:01
 
TOP 10: Nejbohatší lidé na světě

TOP 10: Nejbohatší lidé na světě

Každý rok sestavuje magazín FORBES seznam nejbohatších lidí na naší planetě. V dnešním článku se podíváme na to, kdo se za uplynulý rok dostal do TOP10 a jakým bohatsvím jednotlivci disponují. Zajímavosti je, že se do výběru nedostala žádná žena. A kdo teda patří mezi nejbohatší lidi na světě?

6.9.2017 | 20:06
 
Nejlepší písničky tohoto léta

Nejlepší písničky tohoto léta

V dnešním článu jsme se rozhodli podívat se na nejhranější písničky tohoto léta. Připomeňte si s námi nejlepší skladby roku 2017, které nesmí chybět ve vašem playlistu!

30.8.2017 | 19:43
 


Poslat SMS