Registruj se zdarma pro adresář kontaktů Přihlásit přes mojeID
Máte přeplněný telefon aplikacemi? Zde je pár tipů, jak předejít komplikacím!  

Máte přeplněný telefon aplikacemi? Zde je pár tipů, jak předejít komplikacím!

31.5.2017 | 18:46
Facebook Twitter Google

Mobilní telefon zaplněný aplikacemi způsobuje bezpečnostní problémy. S obrovským nárůstem využívaných aplikací a navyšováním úložných kapacit mobilních zařízení se hromadí i digitální nepořádek. Špatná údržba těchto aplikací vystavuje přístroj nebezpečí. Společnost Kaspersky zmapovala rozsah problému, který přináší digitální odpad pro uživatele po celém světě i s konkrétním přihlédnutím k České republice.

Studie společnosti Kaspersky Lab odhalila, že uživatelé v průměru nainstalují na své zařízení 12 aplikací měsíčně, přičemž vymaží pouze 10. Každý měsíc jim tak v zařízení přibydou 2 nové aplikace. Čím více aplikací je nainstalováno, o to důležitější je jejich správa, aby se v přístroji nehromadil digitální odpad. Studie nicméně odhalila, že pouze polovina (50,8 %) dotázaných Čechů pravidelně aktualizuje nebo koriguje obsah na svých zařízeních a promazává nepotřebné dokumenty a aplikace.

Bezpečnostní díra je převážně v aplikacích WhatsApp a Telegram. Hackeři mohou převzít kontrolu na stovkami milionů účtů. S nárůstem digitálního odpadu je důležité čištění a aktualizování aplikací. Tím se dá totiž zabránit malwaru, aby využil zranitelností aplikací a pronikl do zařízení. Průzkum ale ve více než 12 % případů ukázal, že Čeští uživatelé aplikace na svých zařízeních aktualizují pouze, pokud jsou k tomu donuceni. V necelých 10 % případů se aktualizaci pokoušejí vyhnout úplně.

Největší nebezpečí přitom představují samotné aplikace, které vystavují data a celý přístroj riziku tím, že jsou neustále aktivní. Technická data Kaspersky Lab ukazují, že ze stovky nainstalovaných aplikací v operačním systému Android jich má 83 přístup k citlivým datům (například kontakty, zprávy nebo osobní data) a některé jsou dokonce schopny telefonovat nebo posílat SMS.

Nastavení aplikací umožňuje uživatelům do jisté míry ovlivnit to, k čemu mají aplikace přístup a s jakými dalšími funkcemi zařízení mohou spolupracovat. Průzkum ale ukázal, že pouze 46,5 % Čechů upravuje nastavení každé aplikace ve svém zařízení.

Pro ochranu osobních dat v boji s digitálním odpadem doporučuje Kaspersky Lab následující kroky:

1) Mějte přehled o tom, co máte kde uloženo – udělejte si čas na to, abyste prozkoumali svá mobilní zařízení a zjistili, jaké informace se ukládají v jaké aplikaci a do jaké složky.
2) Provádějte úklidy svého zařízení – najděte si chvilku na pravidelné promazání informací uložených ve vašem zařízení.
3) Aktualizujte aplikace a software – pravidelné aktualizace byste měli provést hned, jakmile jsou dostupné nové verze.


Další články

Nejhranější online hry dnešní generace

Nejhranější online hry dnešní generace

Dnešní generace bezesporu tráví nejvíce času za svým mobilem nebo doma u PC. Někteří jen sledují internet, ale většina z nich hraje online hry. Zajímá vás, které jsou v současnosti nejhranější?

14.8.2017 | 20:36
 
3 TOP aplikace na plánování výletu

3 TOP aplikace na plánování výletu

Léto je v plném proudu a k létu patří výlety.Většina z vás se jistě na nějaký ten výlet chystá, ať už sám nebo s rodinou. Pokud ještě nevíte, kam se vydáte, máme pro Vás několik aplikací, které Vám pomohou se rozhodnout. 

3.8.2017 | 20:08
 
Novinky - Google mapy a Mapy.cz

Novinky - Google mapy a Mapy.cz

Před pár měsíci Google vydal aplikaci Trusted Contacts pro sdílení aktuální geografické polohy. Teď funkci integruje do jedné z celosvětově nejpoužívanějších aplikací – mobilních Google Map. Postupně by ji měli dostat všichni uživatelé jak na Androidu, tak na Apple iOS. Jak to bude fungovat?

19.7.2017 | 16:01
 


Poslat SMS