Registruj se zdarma pro adresář kontaktů Přihlásit přes mojeID
Máte přeplněný telefon aplikacemi? Zde je pár tipů, jak předejít komplikacím!  

Máte přeplněný telefon aplikacemi? Zde je pár tipů, jak předejít komplikacím!

31.5.2017 | 18:46
Facebook Twitter Google

Mobilní telefon zaplněný aplikacemi způsobuje bezpečnostní problémy. S obrovským nárůstem využívaných aplikací a navyšováním úložných kapacit mobilních zařízení se hromadí i digitální nepořádek. Špatná údržba těchto aplikací vystavuje přístroj nebezpečí. Společnost Kaspersky zmapovala rozsah problému, který přináší digitální odpad pro uživatele po celém světě i s konkrétním přihlédnutím k České republice.

Studie společnosti Kaspersky Lab odhalila, že uživatelé v průměru nainstalují na své zařízení 12 aplikací měsíčně, přičemž vymaží pouze 10. Každý měsíc jim tak v zařízení přibydou 2 nové aplikace. Čím více aplikací je nainstalováno, o to důležitější je jejich správa, aby se v přístroji nehromadil digitální odpad. Studie nicméně odhalila, že pouze polovina (50,8 %) dotázaných Čechů pravidelně aktualizuje nebo koriguje obsah na svých zařízeních a promazává nepotřebné dokumenty a aplikace.

Bezpečnostní díra je převážně v aplikacích WhatsApp a Telegram. Hackeři mohou převzít kontrolu na stovkami milionů účtů. S nárůstem digitálního odpadu je důležité čištění a aktualizování aplikací. Tím se dá totiž zabránit malwaru, aby využil zranitelností aplikací a pronikl do zařízení. Průzkum ale ve více než 12 % případů ukázal, že Čeští uživatelé aplikace na svých zařízeních aktualizují pouze, pokud jsou k tomu donuceni. V necelých 10 % případů se aktualizaci pokoušejí vyhnout úplně.

Největší nebezpečí přitom představují samotné aplikace, které vystavují data a celý přístroj riziku tím, že jsou neustále aktivní. Technická data Kaspersky Lab ukazují, že ze stovky nainstalovaných aplikací v operačním systému Android jich má 83 přístup k citlivým datům (například kontakty, zprávy nebo osobní data) a některé jsou dokonce schopny telefonovat nebo posílat SMS.

Nastavení aplikací umožňuje uživatelům do jisté míry ovlivnit to, k čemu mají aplikace přístup a s jakými dalšími funkcemi zařízení mohou spolupracovat. Průzkum ale ukázal, že pouze 46,5 % Čechů upravuje nastavení každé aplikace ve svém zařízení.

Pro ochranu osobních dat v boji s digitálním odpadem doporučuje Kaspersky Lab následující kroky:

1) Mějte přehled o tom, co máte kde uloženo – udělejte si čas na to, abyste prozkoumali svá mobilní zařízení a zjistili, jaké informace se ukládají v jaké aplikaci a do jaké složky.
2) Provádějte úklidy svého zařízení – najděte si chvilku na pravidelné promazání informací uložených ve vašem zařízení.
3) Aktualizujte aplikace a software – pravidelné aktualizace byste měli provést hned, jakmile jsou dostupné nové verze.


Další články

Apple představil nový iPhone, jaký je?

Apple představil nový iPhone, jaký je?

Na počest desetiletého výročí společnosti Apple, se společnost včera rozhodla uvést na trh nový iPhone. V dnešním článku se podíváme na to, co vše v sobě tenhle nadupaný telefon skrývá.

13.9.2017 | 21:01
 
TOP 10: Nejbohatší lidé na světě

TOP 10: Nejbohatší lidé na světě

Každý rok sestavuje magazín FORBES seznam nejbohatších lidí na naší planetě. V dnešním článku se podíváme na to, kdo se za uplynulý rok dostal do TOP10 a jakým bohatsvím jednotlivci disponují. Zajímavosti je, že se do výběru nedostala žádná žena. A kdo teda patří mezi nejbohatší lidi na světě?

6.9.2017 | 20:06
 
Nejlepší písničky tohoto léta

Nejlepší písničky tohoto léta

V dnešním článu jsme se rozhodli podívat se na nejhranější písničky tohoto léta. Připomeňte si s námi nejlepší skladby roku 2017, které nesmí chybět ve vašem playlistu!

30.8.2017 | 19:43
 


Poslat SMS