Registruj se zdarma pro adresář kontaktů Přihlásit přes mojeID
Podzimní tip na výlet? A co takhle Kutná Hora                                    

Podzimní tip na výlet? A co takhle Kutná Hora

9.9.2012 | 16:17
Facebook Twitter Google

Kutná Hora se může stát cílem vašeho rodinného výletu. Je zde možnost vyžití pro rodiče i děti. Kutná Hora je historické město ve Středočeském kraji a významná městská památková rezervace.

První zmínky o městě pocházejí z 10. stol., kdy zde bylo objeveno naležiště stříbra. Největší rozmach dolování a rozkvět město zažilo ve 13. – 15. století. V Kutné Hoře můžete navštívit autentický středověký důl - Expozice Českého muzea stříbra. Prohlídka je součástí 2. okruhu nazvaného Cesta Stříbra. Návštěvníci procházejí asi 250 metrů dlouhou chodbou středověkého dolu. Jsou vybaveni dobovou svítilnou, helmou a hornickou halenou. V okolí se nachází také naučná stezka.

Nedaleko muzea stříbra se nachází další výzmnamná památka chrám svaté Barbory. Stavba chrámu svaté Barbory započala roku 1388, podle některých pramenů měla tato stavba mít dvojnásobné rozměry, než má současný chrám. Stavba probíhala vněkolika etapách a do značné míry souvisela s prosperitou stříbrných kutnohorských dolů. Práce na chrámu byly několikrát přerušeny a výstavba chrámu byla definitivně ukončena až roku 1905. Z architektonického hlediska se jedná o pětilodní gotickou katedrálu. Důvod její výstavby je zcela unikátní. Nebyla totiž vystavěna na popud církevní instituce, nýbrž byla od počátku zamýšlena jako veliká reprezentativní stavba iniciovaná bohatými kutnohorskými měšťany. Architektonicky ovšem směle konkuruje pražské katedrále.

barbora_640

Další významnou památkou je jezuitská kolej, kde v současné době sídlí Galerie Středočeského kraje. Zde je největším lákadlem výstava Europa Jagellonica - Umění a kultura ve střední Evropě za vlády Jagellonců 1386–1572, kterou můžeme navštívit do 30. září 2012. Česko-německo-polský výstavní projekt představuje umění a kulturu ve střední Evropě na přelomu pozdního středověku a raného novověku. Projekt má za cíl vůbec poprvé v širokých mezinárodních souvislostech střední a středovýchodní Evropy představit Jagellonce jako evropskou dynastii s dopady na umění a kulturu. Výstava shromáždila na 300 mimořádných uměleckých děl středoevropské provenience z nichž větší část je dnes ve sbírkách významných muzeí umění v Evropě i USA, kde patří k divácky přitažlivým mistrovským dílům. Převážná většina z nich dosud v zahraničí nebyla vystavena.

Návštěvníci budou mít možnost shlédnout deskové obrazy, grafiky a kresby od Albrechta Dürera, Lucase Cranacha st., Mistra Litoměřického oltáře a dalších středověkých umělců. Dále na výstavě budou vystaveny bohatě iluminované rukopisy krakovského dvorního malíře Stanislava Samostrzelnika, pražských iluminátorů Valentina, Matouše a dalších, vzácné listiny královských a městských kanceláří. Sochy a reliéfy ze dřeva a kamene z dílny Veita Stosse, Mistra Pavla z Levoče, Petera Vischera ml., šperky a luxusní předměty dokreslí život šlechty a umění tehdejších řemeslníků. V Kutné Hoře je samozřejmě k vidění mnohem více památek, i proto byla Kutná Hora v roce 1995 zapsaná do seznamu kulturního dědictví Unesco.


Další články

Máte rádi Rallye Dakar? Čtěte!

Máte rádi Rallye Dakar? Čtěte!

Vážení přátelé posílání SMS zpráv z internetu zdarma, pokud jste fanouškem Rallye Dakar, rádi bychom vám doporučili jednu stránku, kterou si určitě nesmíte nechat ujít!

16.1.2018 | 16:12
 
Nečekané výdaje mají řešení

Nečekané výdaje mají řešení

Téměř každý člověk, v dnešní době, někde dluží peníze. Ovšem co dělat, když se půjčky stanou přítěží a není možné se jich zbavit?...

9.3.2020 | 10:18
 
Kam na výlet

Kam na výlet

Ubytování v Praze je mnoho, ovšem problém je, že některé hotely, motely či ubytovny nevypadají tak jak se prezentují na internetových stránkách, a navíc

18.7.2019 | 16:36
 


Poslat SMS