Registruj se zdarma pro adresář kontaktů Přihlásit přes mojeID
Podzimní tip na výlet? A co takhle Kutná Hora                                    

Podzimní tip na výlet? A co takhle Kutná Hora

9.9.2012 | 16:17
Facebook Twitter Google

Kutná Hora se může stát cílem vašeho rodinného výletu. Je zde možnost vyžití pro rodiče i děti. Kutná Hora je historické město ve Středočeském kraji a významná městská památková rezervace.

První zmínky o městě pocházejí z 10. stol., kdy zde bylo objeveno naležiště stříbra. Největší rozmach dolování a rozkvět město zažilo ve 13. – 15. století. V Kutné Hoře můžete navštívit autentický středověký důl - Expozice Českého muzea stříbra. Prohlídka je součástí 2. okruhu nazvaného Cesta Stříbra. Návštěvníci procházejí asi 250 metrů dlouhou chodbou středověkého dolu. Jsou vybaveni dobovou svítilnou, helmou a hornickou halenou. V okolí se nachází také naučná stezka.

Nedaleko muzea stříbra se nachází další výzmnamná památka chrám svaté Barbory. Stavba chrámu svaté Barbory započala roku 1388, podle některých pramenů měla tato stavba mít dvojnásobné rozměry, než má současný chrám. Stavba probíhala vněkolika etapách a do značné míry souvisela s prosperitou stříbrných kutnohorských dolů. Práce na chrámu byly několikrát přerušeny a výstavba chrámu byla definitivně ukončena až roku 1905. Z architektonického hlediska se jedná o pětilodní gotickou katedrálu. Důvod její výstavby je zcela unikátní. Nebyla totiž vystavěna na popud církevní instituce, nýbrž byla od počátku zamýšlena jako veliká reprezentativní stavba iniciovaná bohatými kutnohorskými měšťany. Architektonicky ovšem směle konkuruje pražské katedrále.

barbora_640

Další významnou památkou je jezuitská kolej, kde v současné době sídlí Galerie Středočeského kraje. Zde je největším lákadlem výstava Europa Jagellonica - Umění a kultura ve střední Evropě za vlády Jagellonců 1386–1572, kterou můžeme navštívit do 30. září 2012. Česko-německo-polský výstavní projekt představuje umění a kulturu ve střední Evropě na přelomu pozdního středověku a raného novověku. Projekt má za cíl vůbec poprvé v širokých mezinárodních souvislostech střední a středovýchodní Evropy představit Jagellonce jako evropskou dynastii s dopady na umění a kulturu. Výstava shromáždila na 300 mimořádných uměleckých děl středoevropské provenience z nichž větší část je dnes ve sbírkách významných muzeí umění v Evropě i USA, kde patří k divácky přitažlivým mistrovským dílům. Převážná většina z nich dosud v zahraničí nebyla vystavena.

Návštěvníci budou mít možnost shlédnout deskové obrazy, grafiky a kresby od Albrechta Dürera, Lucase Cranacha st., Mistra Litoměřického oltáře a dalších středověkých umělců. Dále na výstavě budou vystaveny bohatě iluminované rukopisy krakovského dvorního malíře Stanislava Samostrzelnika, pražských iluminátorů Valentina, Matouše a dalších, vzácné listiny královských a městských kanceláří. Sochy a reliéfy ze dřeva a kamene z dílny Veita Stosse, Mistra Pavla z Levoče, Petera Vischera ml., šperky a luxusní předměty dokreslí život šlechty a umění tehdejších řemeslníků. V Kutné Hoře je samozřejmě k vidění mnohem více památek, i proto byla Kutná Hora v roce 1995 zapsaná do seznamu kulturního dědictví Unesco.


Další články

Rodiče šmírují teenagery v Americe

Rodiče šmírují teenagery v Americe

Nedávný průzkum mobilních zpráv monitorovací společností TxtWatcher do značné míry potvrdil, že dnešní teenageři mezi sebou formou sms zpráv sdílejí úplně vše.

22.3.2017 | 11:26
 
5 nejlepších her v prohlížeči

5 nejlepších her v prohlížeči

Dnes jsme se rozhodli, že se podíváme na nějaké ty zabijáky času, když doma není do čeho píchnout - každý z nás to určitě zná, jsou dny, kdy prostě nevíte, čím se zabavit. A právě proto jsme vám vybrali ty nejzajimavější hry, které ani nemusíte stahovat - jednoduše si je otevřete ve vašem prohlížeči a hrajete!

20.3.2017 | 19:45
 


Poslat SMS