Registruj se zdarma pro adresář kontaktů Přihlásit přes mojeID
VIDEO: Jak se dělají triky z jojem? Mistr nám to ukázal!  

VIDEO: Jak se dělají triky z jojem? Mistr nám to ukázal!

17.12.2013 | 17:04
Facebook Twitter Google

Naše redakce se dnes vydala za člověkem, který se umístil na třetím místě v ervropském šampionátu... v JoJování! Jmenuje se Honza Bubák a je to velmi skromný kluk z Prahy.

Než shlédnete videa, ze kterých zůstává rozum stát, můžete si přečíst rozhovor, který jsme z Honzou udělali.

Čau Honzo!

Čááu!

Jojo je pro většinu lidí jen dětskou hračkou. Jak se člověk k takovému koníčku dostane?

Já se k němu dostal vlastně náhodou, když jsem se ve druháku na gymplu účastnil školního zájezdu do Anglie a spolužák z vyššího ročníku si začal yoyovat na palubě trajektu. Hned mě to zaujalo a do týdne od návratu jsem už měl svoje.

Pamatuješ si na svoje první jojo?

Samozřejmě. Spinfactor HG, modré plastové yoyo, které už bohužel dávno odešlo do yoyerských lovišt a pouze zdobí moji poličku.

Jak často se jojování věnuješ? Popsal bys nám nějaký typický trénink?

Teď už jsem rád, když si yoyo vezmu do ruky párkrát do týdne a beru to jako takovou formu relaxace. Ale pokud se blíží nějaká soutěž a chcete dosáhnout nějakého úspěchu, tak jsou to hodiny a hodiny tréninku, bolavé mozoly na prstech a hromada použitých provázků.

Každoročně jezdíte na speciální soustředění, jak to tam probíhá?

Yoyocamp se pořádá každý rok o prázdninách a účastní se ho tak 50-60 yoyerů z celé ČR. Je to super akce, na které se v klidu setkáte s kamarády, které často vídáte jen párkrát do roka na nějaké yoyo soutěži. Program je zcela volný a tak si každý dělá na co má chuť. Kromě yoyování zde provozujeme i různé další sportovní aktivit, jako je frisbee, turistika atd.

Popsal bys nám, co všechno se s jojem dá dělat?

Většinou jde o to, že během toho co se yoyo točí na konci provázku, tak různě rozmotáváte a zamotáváte zbytek provázku a když se vám yoyo dotáčí, tak ho vrátíte zpět do ruky.

Jak dlouho trvá, než se člověk naučí nějaké základní triky?

To je dost individuální a záleží na šikovnosti. Někdo se naučí správně hodit a roztočit yoyo do 10ti minut a někomu to trvá i několik dní.

Jezdíš i na různé soutěže, jak to tam většinou probíhá? Jsou v jojování při soutěžích i nějaké kategorie?

Naše yoyosoutěže jsou většinou rozděleny do několika kategoriíí. A to jak jak podle výkonostni soutěžících , tak i podle stylu a počtu použitých yoyí. Začátěčníci dělají pouze předem dané základní triky, zatím co ve vyšších výkonnostních kategoriích si připravujete sestavu do hudby a předvádíte převážně své vlastní co nejoriginálnější triky. Kromě základní kategorie kdy používáte pouze jedno yoyo jsou i další, kde máte například yoyo na každé ruce a nebo kde yoyo není přivázené k provázku.

Co potřebuje člověk, který by chtěl umět takové kousky jako ty? Existují i nějaké školy jojování?

Kromě yoya a zásoby provázků to chce trochu šikovnosti a hlavně trpělivost ;) Já si pamatuji jak jsem se ještě učil nové triky z nákresů vytištěných na hromadě papírů formátu A4, ale v dnešní době je jen otázkou několika minut narazit na internetu na nějaká výuková videa, kde vám je všechno krok po kroku ukázáno a vysvětleno. Za poslední rok se dokonce otevřela hromada kurzů yoyovaní, které jsou vedeny profíky, takže je to ideální způsob na strávit volné odpoledne s kamarády a přiučit se něco od svých yoyerských vzorů.

Jaký je tedy rozdíl mezi jojem a yoyem?

Pokud se řekne jojo, tak si představím, asi jako většina lidí, klasikou dřevěnou a nebo plastovou věc přivázanou k provázku, jezdící pouze nahoru a dolů. Yoyo s ypsilon je ale už trochu někde jinde, protože většinou díky kuličkovému ložisku vám umožňuje dělat kousky, které by s jojem nikdy nešly.

Co všechno je k jojování potřeba a kolik taková výbava stojí?

Základní plastové yoyo se dá pořídit tak za 300Kč, ale pokud už chcete nějakej suprovej celokovovej model, tak vás může stát i několik tisíc. Provázky jsou pak otázkou pár korun za kus.

Jak bys nalákal k jojování nové tváře?

Je to super zábava pro všechny. Yoyo můžeš mít stále u sebe a tak si s ním můžeš zpříjemnit třeba čekání na autobus a nebo v sobě objevit skrytý talent a stát mistrem ČR.
Kromě mistrovství v yoyování u nás v ČR se pořádají také evropské i celosvětové soutěže.

V příštím roce by se celosvětové mistrovství mělo konat u nás, budeš u toho?

V České republice jsme již třikrát organizovali mistrovství Evropy a v roce 2014 se u nás dokonce bude konat mistrovství světa, tak bude mít jedinečnou možnost vidět ty nejlepší yoyery z celého světa na vlastní oči a to si nemůžete nechat ujít ;)

Honza a tríčky :)


Další články

Máte rádi Rallye Dakar? Čtěte!

Máte rádi Rallye Dakar? Čtěte!

Vážení přátelé posílání SMS zpráv z internetu zdarma, pokud jste fanouškem Rallye Dakar, rádi bychom vám doporučili jednu stránku, kterou si určitě nesmíte nechat ujít!

16.1.2018 | 16:12
 
Nečekané výdaje mají řešení

Nečekané výdaje mají řešení

Téměř každý člověk, v dnešní době, někde dluží peníze. Ovšem co dělat, když se půjčky stanou přítěží a není možné se jich zbavit?...

9.3.2020 | 10:18
 
Kam na výlet

Kam na výlet

Ubytování v Praze je mnoho, ovšem problém je, že některé hotely, motely či ubytovny nevypadají tak jak se prezentují na internetových stránkách, a navíc

18.7.2019 | 16:36
 


Poslat SMS